murki.pl
  Info | Mapa | Topo | Ogłoszenia | Archiwum | Zdjęcia | Forum | Zaloguj | Kontakt

[23 grudnia 2001, Marek Ladziński]

Małe piwko

Pierwsza z cyklu krótkich wzmianek dotyczących bieżącej, zimowej działalności wspinaczkowej na Murkach. Nowa hakówka na Murkach Brętowskich.

Jest stosunkowo ciepły, grudniowy poranek, od czasu do czasu lekko prószy śnieg dając wrażenie pełni zimy. Z dala od gwaru miasta i wspinaczy tłoczących się na ściankach, tylko ja i mój cel. Biały na Poligonie.

Zaczynam od przebrania się w coś cieplejszego niż spodnie dżinsowe, wypijam gorącą herbatkę z termosu kreśląc jednocześnie w wyobraźni przebieg pierwszej hakówki na Białym. Teraz tylko uprząż, wiertarka, kotwy, spitownica, młotek, lina, klucz, karabinki, taśmy i pętle, termos do plecaka i można ruszać na podbój. Wreszcie zaczynam! Kawałek ryską, zaraz pierwsza kotwa, druga, trzecia — siedzą super! Nie spodziewałem się, że pójdzie tak szybko. Po prostu „małe piwko przed śniadaniem”, jeszcze ze trzy przepinki i koniec.

*

Już po szóstej przepince miałem wszystkiego cholernie dość. Od ponad godziny ciągłego wiszenia zesztywniały i zmarzły mi nogi, ubyło też mocy w rękach, a przede mną jeszcze cztery kotwy do osadzenia, przypuszczalnie niebanalne wyjście przez okap na ścianę czołową i kawałek Marasówki do górnej krawędzi. Tak niewiele — okap o trudnościach może VI+ i tych kilka ruchów w górę, ale puściło dopiero po sześciu próbach.

Po ukończeniu drogi pozostało zjechać, odkręcić ostatnią plakietkę i wrócić do domu z uśmiechem na twarzy — droga skończona i poprowadzona. Plan się powiódł — bez lotów, a kotwy pozostały dla następców.

Biały na Poligonie

Małe piwko przed śniadaniem, VI+ A1 (możliwe warianty). Pierwsze przejście Marek Ladziński 15.12.2001 (solo), czas przejścia: 1 godz. 40 min. Sprzęt (minimum): 3 plakietki, śruby M10, 3 karabinki, kilka taśm i pętli.

Przebieg drogi można obejrzeć w Przewodniku, niebawem również zdjęcia…


 

Opinie

+ DODAJ swoją opinię

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych opinii. Twoja może być pierwsza…
 
 
Na początek strony Strona główna >> Archiwum >> 2001 >> Grudzień   
 

© murki.pl 2000–2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.

poczta@murki.pl