murki.pl
  Info | Mapa | Topo | Ogłoszenia | Archiwum | Zdjęcia | Forum | Zaloguj | Kontakt

[29 maja 2001, Jerzy Kubinski & Piotr Szuca]

Nowe drogi w Rutkach i Lubonicach

Wyżej podpisani poprowadzili wspólnymi siłami Siedem Jaboli (VI.4+, 6r) i Żółtą Katapultę (VI.5, 6r) w Rutkach oraz Powitanie (VI.2+, 7r) i Czerwony Filar (VI.4+, 9r) w Lubonicach. Przy okazji Piotr poprowadził Filar Redaktorów w Lubonicach (2 przejście). Wyceny wszystkich nowych dróg wymagają jeszcze weryfikacji.

Obie nowe drogi w Rutkach powstały na Nowym Filarze.Siedem Jaboli (VI.4+, 6r) - jeden z najstarszych projektów w Rutkach - prowadzi ścianą analogiczną do Metafizyki Przechwytu i ma jedno średnio trudne miejsce w dwóch trzecich wysokości ściany. Na drodze tej w ub. roku urwał się jeden z kluczowych chwytów w połowie ściany - obecnie zamiast wystającej krawądki jest dziurka na 3 palce. W czasie przymiarek do prowadzenia oberwał się inny chwyt - na starcie, ale na szczęście nie okazał się on niezbędny. Żółta Katapulta (VI.5, 6r) prowadzi po szerokim żółtawym zacieku na ścianie od strony wody (stanowisko wiszące dla asekuranta). Droga kluczy po typowych rutkowych dziurkach, a jedno nieco trudniejsze sięgnięcie doprowadza do dwóch klamek w trzech czwartych wysokości ściany. Kolejny przechwyt to "straszliwy" deadpoint do dużej klamy, stanowiący o wycenie drogi.

Czerwony Filar (VI.4+, 9r) w Lubonicach to również dość stary projekt - pierwsze przymiarki do drogi miały miejsce mniej więcej w okresie, kiedy powstał Telegraph Road. Trudności drogi polegają na ciągu przechwytów po krawądkach rozpoczynającym się po wyjściu z filara na ścianę. Powitanie (VI.2+, 7r) to propozycja na miły początek dnia w Lubonicach - droga zaczyna się razem z Manifestem Amatora, a po trzeciej wpince prowadzi wyżej w krawędź okapu. Zamysłem twórców drogi było poprowadzenie czegoś zbliżonego do poczciwej Gdyńskiej z Przewieszką na Gdyńskim i ten cel został osiągnięty.

W Lubonicach na dokończenie ciągle czekają jeszcze trzy projekty - droga "politechniczna" na pn. ścianie zachodniego filara, Murmyszka na ścianie wewnętrznej (ciąg błyszczących ringów zakończony łańcuchem frapuje prawie wszystkich, ale trzeba się jeszcze uzbroić w cierpliwość) i najnowszy projekt prowadzący pod okapem obok Parku Jurajskiego.


 

Opinie

+ DODAJ swoją opinię

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych opinii. Twoja może być pierwsza…
 
 
 Aktualności
Pucki Małolat VI.5+/6 »
Pionki po raz trzeci »
Kolejne VI.6 w Lubonicach »
Kurs Taternictwa Jaskiniowego »
Decathlon Bulderowa Sobota »
Nowość w Rutkach »
Jest moc!!! »
Przestępna Bulderowa Sobota IV »
3CityBoulderCup 2015 »
Kalymnos Climbing Trip 2015 »
 Artykuły & Reportaże
Osp — słoweński raj »
Relacja z Bulderowej Soboty I »
Nowa ściana w Gdyni »
Neverending Story »
Zapraszamy na Mały Dreimost! »
Na początek strony Strona główna >> Archiwum >> 2001 >> Maj   
 

© murki.pl 2000–2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.

poczta@murki.pl